Návody na triky

30. května 2008 v 12:49 | BlackRose |  ╠Skateboarding♥
Kickflip:
Je to trik, při kterém se vám skejt protočí pod nohama o 360 podel nejdelší osy. Je dost náročný a chce hodně cviku.
Jeďte pomalou rychlostí, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skejtu, zadní dejte na patku. Zadní nohou přidupněte patku, přední nohu kopněte do vnitřní strany a zadní nohu odlechčete. Při letu se vám skejt pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skejt. Pokud se vám to podaří, tak si kickflip odjedete jako ollie.
Fakie ollie:
Je to prostě ollie ve fakie (pozadu).
Jednoduše jedete ve fakie a dáte ollie, jenom se musíte navážit víc na předek skejtu, jinak bude zůstavat za váma v horšim případě dopadnete na patku a přelítnete.

360 flip:

Při tomto triku se vám skejt otčí do flipu a zároveň do pop shove-itu 360.
Jeďte normální rychlostí v postavení na flipa, akorád zadní noha bude hodně na vnější hraně. zadní nohu normálně sešlápněte a táhněte za sebe. Přední nohu koněte normálně do flipa, ale mírně dolu. Skejt by se měl točit, vy si srřovnejte nohy, dopadněte a odjeďte

50-50 grind:


Při tomto triku grindujete po obou tracích po překážce.
Jedete mírně šikmo k překážce, uděláte ollie (tim, že jste šikmo, se snádno dostanete nad překážku). Jakmile jste nad překážkou, musíte skejt vyrovnat tak, aby jste dopadly oběma trekama na překážku, pokud se vám to nepovede, tak to dopadne špatně. Při grindu musíte být vyrovnaní, aby vám to nepodklouzlo. Tenhle trik se dá odjet dvěma způsobama: 1. Počkat, až překážka skončí a sject jí. 2. Přenést váhu na zadní nohu a vysunout skejt z překážky.

Boardslide:

Při tomto triku na prekážce slidujete po desce (překážka je mezi tracama).
Jedete podél překážky, uděláte ollie 90 a dopadnete na překážku (na překážce musíte váhu vyrovnat tak, aby byla na obou nohou stejná). Neni dobrý být zatočený, to by jste se mohli zaseknout. Potom chvíli slidujete. Tenhle trik se dá vodject jedině tak, že si počkáte na to až bude překážka končit, pak se můžete rozhodnout jestli do fakie (zadní dopředu, přední dozadu), nebo do normálu (zadní dozadu, přední dopředu). Tyto úkony provedete až těsně před koncem překážky, musíte taky uvolnit nohy, jinak se vám skejt převrátí. Musíte dopadnout tak, aby ste se nepřevážili jinak... spadnete

Noseslide:

Je to trik při kterém slidujete po přední patce.
Jedete mírně šikmo k překážce, uděláte ollie, ale tak, že přední nohu táhnete mírně do strany (aby ste se otočili o 90) taky jí musíte táhnout víc nahoru, aby se vám dostala až na patku, mezitím uvolňujete zadní nohu. Pak přistanete na překážce, tam musíte bejt úplně vyrovnaný, protože když se někam nakloníte, tak vám to buď uklouzne, nebo ze zaseknete. Pokud se vám to povede, tak budete chvíli slidovat. Vodject se to dá dvěma způsobama: 1. Do fakie, zadní nohu táhnete směrem k překážce (před sebe) a přední směrem vod překážky (za sebe). 2. Do normálu, akorát zadní za sebe a přední před sebe. Při dopadu si musíte dát bacha na to, aby ste měli rozloženou váhu v obou nohách, jinak byste se převážili a spadli...
Ollie
Jeďte libovolnou rychlostí, přední nohu si dejte někam před přední šrouby, pokud máte nohu delší než desku, tak by měla špička přečuhovat. Zadní nohu máte špičkou na tailu a teď přichází ta nejdůležitější fáze triku: odraz a vytáhnutí prkna směrem nahoru. Takže jedete libovolnou rychlostí odlehčete přední nohu a zadní stlačte tail, v momentě kdy se dotknete země, se odrazte a táhněte přední nohou do výšky a dopředu. Tím dosáhnete toho, že se odlepíte od země, zadní nohu srovnáte nad desku, dopadnete odjedete. Ollie existujou ještě frontside a backside. Na frontside (levá vepředu) se točíte doleva (proti směru hodinových ručiček) a na backside po směru. Pro pravou vepředu to platí přesně naopak, ale to dá rozum, ne. Celé je to vlastně o pohybu hlavy a těla.

Nollie

Přes nollie (jak se noseollie často zkráceně nazývá) jdou provádět skoro všechny, nebo možná všechny, triky jako přes ollie, takže je dobrý ho mít v zásobě. Nollie zkoušej při přiměřený rychlosti, jako ostatně všechny nový triky, neboť jinak se spíš zrakvíš. Přední nohu dej na špičku prkna a zadní těsně před zadní šrouby. Přední nohou stůj na špičce kopyta. Odraz prováděj stejným systémem jako při ollie. Přední nohou třískni špičkou o zem a posléze táhni prkno zadním kopytem do vodorovné polohy. Ze začátku se ti asi bude stávat, že při odrazu se octne špička na zemi a ty před prknem. Zkus proto po odrazu přenýst těžiště těla mírně dozadu. - to zaklánění nepřeháněj! Pro tyhle věci prostě musíš cit. Potom dopadni, mírně pokrč nohy, aby jsi ztlumil náraz a raduj se z nově naučenýho triku. To je tak asi všechno o tomhle triku.

Shove-it

Stejně jako ollie jeden ze základních triků. Není to nic těžkýho, ale je dobrý si to vychytat už v začátcích. Jelikož existuje spousta variací na shove-it, tak vám zatím popíšu jen klasickej shove-it a pop shove-it. U klasickýho shove-itu se ani nesnažíte prkno dostat do vzduchu jen se vám podtočí pod nohama, přičemž většinu dělá zadní noha: lehce odlehčíte přední nohu a zadní nohou kopněte směrem dozadu. Ve vzduchu si nohy opět srovnejte, a dopadněte na prkno. Nejlehčí je to dopadnout přední a pak zadní část prkna. Pop, je v podstatě to samé, pouze jediný rozdíl je v tom že prkno v první fázi (jako u olliečka) prkno vytáhnete a zadní noha ho kopne. Vrátit pop není taky těžké, stačí si jen srovnat nohy nad prkno a ve správné chvíli ho přidupnout k zemi.

Fs 50-50 grind

Postavte se do pozice jako na ollie, příjíždějte čelem k vybraný překážce normální rychlostí a udělejte olliečko. Natočte tělo do směru překážky a dopadněte objema trekame na překážku. Teď jedete po překážce a balancujete, dokud začnete strácet rychlost, nebo se dostanete na konec překážky. Tak stlačte lehce tail(to způsobí to, že se na konci překážky nepřekotíte dopředu) a sjeďte pohodlně z překážky. Pro větší efeknost můžete udělat z překážky olliečko.

Bs 50-50 grind

Na Bs 50-50 je lepší aby jste už uměli FS. Takže jedete k překážce a jste k ní zády, proto se na ní hůř trefujou treky. Udělejte ollie a točte se směrem na Bs aby jste se dostali do směru překážky. Dopadněte na treky a balancujte.Jeďte si jak dlouho chcete a pak sjeďte nebo udělejte z překážky ollie (vypadá to mnohem líp). Víc vám o tom asi neřeknu, prostě to chce jen trénovat a trénovat.

Fakie 180 kickflip(fakie bs kickflip)

Docela super trik i je trochu tezsi!Normalne se rozjedte ve fakie a dejte si nohy asi jako na kickflipa,jenom mozna zadni nohu trochu pres patku!Dupnete a kopnete nohu do zadu a predni udelejte ollie az budete otoceny tak 80 stupnu tak tam kopnete kickflipa.Skejt se vam bude otacet do flipu a do zbylich stupnu a vi se musite tocit se skejtem taky do tech 180 stupnu.Odjet to je lechky kdyz se vam na to podari dopadnout na srouby a ne nejak divne.......
360° Flip

360 flip, u nás známějąí pod názvem varial, je kombinací dvou triků - kickflipu a 360 shove-itu. Pokud neumite 360 shove-it, nevadí, důleľité je, abyste aspoň měli zvládnutý starý, dobrý, backside pop shove-it.
1. Svojí přední nohu umístěte na desce, tak jako byste dělali normální kickflip.
Nohu natočte mírně patou směrem ven.
2. Zadní nohu umístěte na tailu desky tak, aby přední část nohy (špička) byla na ąpičce tailu.
3. Rozjeďte se přiměřenou (ne vak pomalou) rychlostí. Svojí zadní nohou trhněte směrem k sobě tak, aby se zároveň s pohybem nohy rozpohybovala i deska pod vámi. Tento pohyb roztočí prkno jako kdybyste dělali 360 shove-it.
4. Zároveň s tímto pohybem zadní nohy, přední nohou udělejte stejný pohyb jako byste dělali normální kickflip. Tyto dva pohyby musí proběhnout ve současně, aby bylo mono trik úspěně dokončit, take není mnoho času zůstat ve vzduchu. Tento trik závisí předevím na koordinaci pohybů obou nohou nad prknem.
5. A se vám opět objeví nose desky pod přední nohou a deska se zpět otočí gripem nahoru, vrate své nohy zpět na desku, přistaňte a odjeďte. A máte to doma :-)

Heelflip

Je to stejny jako kickflip jenom se skejt toci na druhou stranu!
Takze se rozjette normalni rychlosti aby ste se nebali a postavte se asi jako na ollie ale predni nohu aby jste meli pres desku(prsty aby vam precnivali) a normalne skocte a prudce kopnete do predu aby se skejt zacal roztacet,pak uz jen pockejte az se dotoci.Mozna najdete jinej zpusob jak se na to postavit,je jich vic,podle toho jakej vam vic vyhovuje.

Pop shove-it 360

Pri tomhle triku se skejt otoci o 360 stupnu podel svisli osy,dela se to stejne jako pop shove-it ale musite hodne kopnout obouma nohama!Me se to lip toci ve fakie asi se bude stavat ze vam bude podjizdet skejt ze zacatku!

Pop shove-it

Je to jednoduchý trik, při kterém se vám pod nohama skejt přetočí o 180 podel svislý osy.
Je to jeden z mála triků, u kterého se nepotřebuje ollie.
Takže jak na to,musite jet tak normalni rychlostí,postaveni asi jako na ollie,zadni nohou musite kopnout do zadu a predni do predu

Manual

Manual provedete tak že jedete libovolnou rychlostí (ale nepřehánějte to) a lehce přidupnete patku !POZOR! patka se nesmí dotknout země musí být pořád nad zemí,až budete na zadních kolečkách musíte začít udržovat rovnováhu a když už chctete skončit přidupněte nose a je to.Cvičte,časem se vám podaří i takhle dlouhý manual

Nose manual

Nose manual provedete tak že jedete libovolnou rychlostí (ale nepřehánějte to) a lehce přidupnete nose !POZOR! nose se nesmí dotknout země musí být pořád nad zemí,až budete na předních kolečkách musíte začít udržovat rovnováhu a až budete chtít ukončit nose manual přitlačíte patku k zemi a je to.Cvičte,časem se vám to podaří.

FS indy

Č. 1 - Získejte přiměřenou rychlost a najeďte k rádiusu takřka kolmo. Na zkoušku si dejte třeba jenom fs 5-0 grind, abyste věděli, jakou stopu si na frontside najet a jakou vlastně zvolit rychlost. Při průjezdu si představte, že se odrážíte a děláte fs ollie. Přemýšlejte o tom, co je vlastně třeba v tom rádiusu udělat. Pro začátek doporučujeme vyzkoušet čisté fs ollie v rádiusu.
č. 2, 3 - Při odrazu musíte odlehčit celé tělo. Pomůžou vám k tomu i ruce, které jdou směrem vzhůru jako první. Ruce vám pomohou i do začátku rotace na frontside. Přední nohu začněte táhnout směrem vzhůru jako při obyčejném fs ollie. Čím kolmější rádius máte k dispozici, tím menší budete potřebovat ollie, jelikož se můžete nechat vynést.

Č. 4 - Při odrazu pro lepší kontrolu směřujete svůj zrak na prkno a na přední nohu, která má za úkol vytáhnout prkno vzhůru a při tom udržet desku na podrážce.

Č. 5 - Přikrčte obě nohy co nejvíc k tělu, abyste zadní rukou mohli snadno dosáhnout na hranu prkna. Vaše nohy by se na desce neměly už nijak pohybovat a měly by být na místech, na kterých jsou při dopadu potřeba. Zadní musí být přesně na tailu, což je základní předpoklad pro čisté a stylové vrácení poletu, a přední minimálně na šroubech, abyste při dopadu měli větší stabilitu.
Č. 6, 7, 8 - Důležitý je i grab. Uchopte prkno tak, abyste měli palec na gripu a zbylé prsty na spodní části desky. Jedině tímto způsobem můžete prkno pevně svírat a následně i protáhnout. Přední volnou rukou můžete vyrovnávat a lehce korigovat průběh letu.

Č. 9 - Tahle fáze už patří do části vracení, kde vám stačí, když se rozbalíte z letové pozice, pustíte prkno a začnete napínat nohy, abyste mohli ladně dopadnout do rádiusu.
Č. 10 - Samotný odjezd. Tady už je všechno daný, pokud jste dodrželi předchozí pravidla, neměl by vám dělat problémy. Prkno stačí přidupnout do rádiusu a následně se přikrčit, abyste odpružili dopad, a mohli tak lehce vyrovnat menší odchylky vzniklé v průběhu poletu. Přeji přijemný lítaní a nezapomeňte na helmu, mohla by se vám hodit.

Frontside flip

Než se do toho pustíte, je dobrý se zamyslet. Základem frontside flipu totiž je uvědomit si, jak by ten trik měl vlastně vypadat, protože existují dva různé FS flipy. Ten první, jak ho dělá třeba Chad Muska nebo Tobias Albert, vypadá tak, že se skejt otočí pouze o 180 stupňů bez skutečnýho flipu a připomíná to spíš shove-it change foot než fs flip. No a ten druhej jak ho dělá Andrew Reybolds nebo Tom Penny, je ten správnej. A právě tenhle druhej se líbí i mě, a tak vás ho naučím. Rozjeďte se normální rychlostí. Před odrazem mějte ramena už lehce natočený na frontsidovou stranu, rozkopněte flip na 90 stupňů a v tom momentě ho nalepte na nohy. Anyní už jen stačí pomalinku stáčet skejt zbylých 90 stupňů a dopadnout na šrouby. Soustřeďte se, abste těžiště při tomhle dotáčení dostali nad prostředek prkna, jinak se zaseknete, ale spíš vám to podjede.
Varial Kickflip
Takže varial kickflip je jako kickflip a pop-shove-it dohromady ... dělá se tak že si stoupnete jako na kickflipa a popravíte si trochu nohy tak že zadní dáte víc na okraj patky asi tak aby vám palec vyčníval ven a přední nohu máte jako na flipa akorát si ji popřípadě můžete posunout blíže ke šroubům ... pak zadní nohou kopnete do desky tak aby se začala otáčet po směru hodinových ručiček (horší to je když máte digitální hodinky :o) ) a přední nohou dotoho kopnete flipa ... nevím proč ale mě se to dělá líp na fakie on totiž skejt potom letí víc pod nohy ...

Časté chyby:
- po zdupnutí zadní patky a začátku rotace desky špatně nebo málo kopnete flipa
- neuhlídáte směr letu desky a dopadnete jinam než deska
- ti kteří si neumí před dopadem srovnat nohy ve vzduchu mají potom problémy s dopadem ... buď jim deska podjede nebo dají jednu nohu nazem nejčastěji přední.
Varial heelflip
Při tomto triku se vám skejt otočí do heelflipu a zároveň do fs shove-itu. Jeďte normální rychlostí v postavení na heelflipa. Špička přední nohy by měla hodně přečuhovat a zadní noha by měla být hodně na vnitřní hraně. zadní nohu normálně sešlápněte a táhněte před sebe. Přední nohu koněte normálně do heelflipa, ale mírně dolu. Skejt by se měl točit, vy si srovnejte nohy, dopadněte a jeďte.
Crooked grind
Při tomto triku grindujete po předních tracích a zadníma jste odklonění od překážky. Je jednoduší na bs. Dělá se stejně jako noseslide, jenom jedete podel překážky. Uděláte ollie a ve vzduchu se přeníma tracama natočíte k překážce. Předníma na ní dopadnete a grindujete. Je to hodně těžký odject protože skejt se vždycky blbě přetočí, takže nejlehčí je to do fakie, nebo shove-item.
Bs Heelflip
Je to trik, při kterém skejt dělá heelflipa a vy se s nim točíte do bs. Jeďte v postavení na heelflipa. Začněte mírně zatáčet. Zadní nohu přidupněte a suňte jí do zadu. Přední nohu kopněte do heelflipa, víc do strany, tím se začnete otáčet do bs a skejt se vám pod nohama bude otáčet. potom to jednoduše dopadnete a odjedete.
Fs Kickflip
Je to trik, při kterem skejt dělá flipa a vy se s nim točíte do fs. Jeďte v postavení na flipa. Začněte mírně zatáčet. Zadní nohu hodně přidupněte a suňte jí do předu. Přední nohu kopněte hodně do strany, tím se začnete otáčet do fs a skejt se vám pod nohama bude překlápět. potom to jednoduše dopadnete a odjedete.
Fs shove-it
Je to trik jako pop shove-it, jenom se skejt bude otáčet na druhou stranu. Je vo něco těžší, protože na skejt nevidíte. Jak sem řekl je to to samý jako pop, jenom přední nohu kopnete do zadu a zadní do předu-je nutné ho vychytat!
5-0 grind
Na tento trik musíte mít dost vychytané ollie, je to trik, při kterém grindujete po zadních tracích. Jedete jako na 50-50, uděláte ollie, ale ve vzduchu se převážíte na zadní nohu.Tim dokážete to, že dopadnete na překážku jenom zadníma trekama. Nesmíte se ale převážit moc, aby vám to nepodklouzlo. Potom si to tak po zadních tracích grindujete. Tento trik se dá odjet dvěma způsoby: 1. Počkáte, až překážka skončí a normálně jí sjedete. 2. Musíte přední nohu táhnout do strany a zadní do druhé strany (tim dosáhnete toho, že se dostanete jakoby do tailslidu), potom skejt stáhnete z překážky.
50-50 grind
Při tomto triku grindujete po obou tracích po překážce. Jedete mírně šikmo k překážce, uděláte ollie (tim, že jste šikmo, se snádno dostanete nad překážku). Jakmile jste nad překážkou, musíte skejt vyrovnat tak, aby jste dopadly oběma trekama na překážku, pokud se vám to nepovede, tak to dopadne špatně. Při grindu musíte být vyrovnaní, aby vám to nepodklouzlo. Tenhle trik se dá odjet dvěma způsobama: 1. Počkat, až překážka skončí a sject jí. 2. Přenést váhu na zadní nohu a vysunout skejt z překážky.
Nose grind
Při tomto triku grindujete po předních trackách. Jeďte stejně jako na 50-50, udělejte ollie a ve vzduchu stlačte přední nohou prkno dolů. Tím dopadnete na překázku pouze předníma trekama. Je důležité se dobře vyvázit, jinak vám skejt podjede, nebo se zaseknete. Tento trik se nejlíp odjízdí na konci překážky- prostě jí sjedete
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bariska bariska | Web | 30. května 2008 v 12:52 | Reagovat

ahoj jukni a blog a zviš mi navštěvnost plsky

2 Enfroz Enfroz | Web | 11. června 2008 v 15:32 | Reagovat

jak to vyzera jednoducho :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.